Naprawa samochodów w profesjonalnym warsztacie skupia się na serwisie eksploatacyjnym lub usuwaniu konkretnych awarii. Niektóre czynności obsługowe samochodu możemy wykonać bez problemu sami, ale zawsze w przypadku wątpliwości lub braku doświadczenia, lepiej trudniejsze zadania powierzyć fachowcom, którzy posiadają niezbędną wiedzę i znają sposoby na najtrudniejsze do usunięcia usterki. Dysponują przy tym profesjonalnym sprzętem oraz narzędziami i preparatami.
0 Komentarze
Rozrząd to skomplikowany zespół elementów sterujących pracą w każdym silniku tłokowym, czyli najczęściej spotykanym typie silnika w samochodach jeżdżących po naszych drogach. Poprawna praca rozrządu ma bezpośredni wpływ na pracę całego pojazdu, dlatego warto bliżej przyjrzeć się tak ważnej części naszych samochodów. Sprawdźmy zatem jak wymienić rozrząd krok po kroku.
Zawieszenie pojazdu to zespół różnych elementów, które łączą koła z resztą pojazdu. Jest ono częścią podwozia. Dzięki odpowiedniemu zawieszeniu kierowca z pasażerami mają zapewniony komfort i bezpieczeństwo jazdy, stabilność, a także sterowność pojazdu. Aby mogło dobrze spełniać swoje funkcje, musi być jednak w dobrym stanie technicznym, który zagwarantuje jego sprawność. W dzisiejszym wpisie postaramy się jak najdokładniej opisać, jakie symptomy mogą zapowiadać najczęstsze problemy i usterki zawieszenia.
Jazda samochodem musi być bezpieczna. Dbamy o to, zdobywając odpowiednie uprawnienia do prowadzenia auta, zachowując szczególną ostrożność podczas poruszania się w ruchu drogowym, a także oddając nasz samochód na regularne przeglądy okresowe, podczas których pracownicy zakładu mechaniki samochodowej albo stacji kontroli pojazdów sprawdzają sprawność poszczególnych części i układów w naszym pojeździe. Warto zawsze trzymać rękę na pulsie i regularnie kontrolować stan zużycia różnych części samochodowych, bo jazda niesprawnym autem może być przyczyną wypadku. Jednym z najważniejszych układów samochodowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w czasie jazdy jest układ hamulcowy. Bez sprawnych hamulców nie ma mowy o zachowaniu bezpieczeństwa na drodze.
Każdy kierowca chciałby, aby opony, które kupił, służyły mu jak najdłużej. Wielu dlatego często zadaje pytanie, jak długo będą mogli jeździć na zakupionym egzemplarzu. Okazuje się jednak, że w praktyce odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Żywotność opony zależy bowiem od wielu czynników.
Kierowcy jeszcze do niedawna decydowali się na zakup auta z manualną skrzynią biegów, wierząc w jej bezawaryjność, długi okres eksploatacji oraz niskie koszty użytkowania. Niestety, zarówno w przekładniach automatycznych, jak i w tych manualnych zdarzają się usterki, których częstą przyczyną okazują się wady fabryczne, niewłaściwy styl jazdy czy przeciążenie mechanizmu. Ponadto obecnie zauważa się wzrost jakości i wytrzymałości automatycznych skrzyń biegów. Sprawne działanie wybranej przekładni wpływa na bezpieczne i optymalne prowadzenie samochodu. Dlatego należy być wyczulonym na wszelkiego rodzaju odstępstwa od normy. W przypadku manualnych skrzyń biegów należą do nich między innymi problemy z dźwignią – dźwignia zacina się i zgrzyta – oraz brak możliwości swobodnej i szybkiej zmiany biegów.
|
|